Skip to content

1014 Pennsylvania Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Feb 8, 1994

Property Information

Block24005
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage924
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,800
29%
Improvement Value:$31,400
71%
Total Assessment$44,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,564+4.2%
2024$2,461+0.3%
2023$2,454+0.3%
2022$2,446+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 2777, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1920