Skip to content

624 Mulberry StTrenton, NJ 08638

Built 1885

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block24006
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage990
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,300
23%
Improvement Value:$41,200
77%
Total Assessment$53,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,104+4.2%
2024$2,978+0.3%
2023$2,971+0.3%
2022$2,961+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft990DeedBook 6432, Page 799Recorded3/2/2021

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,196DeedBook 6213, Page 490Recorded2/27/2015

Property Sale

SaleMulti
$16,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1885