Skip to content

1133 Ohio Ave

Trenton, NJ 08638

Built 2009

Last Sale Price
$239,400
Last Sale Date
Oct 8, 2009

Property Information

Block24104
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,300
12%
Improvement Value:$107,400
88%
Total Assessment$121,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,060+4.2%
2024$6,775+0.3%
2023$6,758+0.3%
2022$6,736+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$239,400
DeedBook 6022, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 2009