Skip to content

1021 Ohio Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1894

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
Jun 13, 1995

Property Information

Block24105
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,095
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,700
28%
Improvement Value:$42,800
72%
Total Assessment$59,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,452+4.2%
2024$3,312+0.3%
2023$3,304+0.3%
2022$3,293+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook 2958, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1894