Skip to content

1049 Ohio Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1949

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 25, 2014

Property Information

Block24105
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,088
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,600
15%
Improvement Value:$79,200
85%
Total Assessment$92,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,383+4.2%
2024$5,166+0.3%
2023$5,153+0.3%
2022$5,136+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 6197, Page 938Recorded7/16/2014

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4949, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1949