Skip to content

1020 Indiana Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Jun 9, 1999

Property Information

Block24106
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionCB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,600
18%
Improvement Value:$76,000
82%
Total Assessment$92,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,372+4.2%
2024$5,155+0.3%
2023$5,142+0.3%
2022$5,125+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 3643, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1950