Skip to content

730 Mulberry St

Trenton, NJ 08638

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block24106
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,176
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,600
8%
Improvement Value:$131,300
92%
Total Assessment$142,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,290+4.2%
2024$7,955+0.3%
2023$7,935+0.3%
2022$7,910+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$138,075
DeedBook 4712, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1890