Skip to content

725 Strawberry St

Trenton, NJ 08638

Built 1945

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Apr 20, 2017

Property Information

Block24302
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,609
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
6%
Improvement Value:$181,400
94%
Total Assessment$193,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,250+4.2%
2024$5,038+0.3%
2023$5,025+0.3%
2022$5,009+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$52,000

From:

To:

Sq Ft1,609DeedBook 6283, Page 257Recorded4/27/2017

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 4686, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1945