Skip to content

1217 Indiana Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Apr 11, 2024

Property Information

Block24302
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,100
16%
Improvement Value:$79,200
84%
Total Assessment$94,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,470+4.2%
2024$5,250+0.3%
2023$5,236+0.3%
2022$5,220+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,628DeedBook 6554, Page 1316Recorded4/23/2024

Property Sale

SaleMulti
$198,000
DeedBook 5345, Page 18

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 4683, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1920