Skip to content

1239 Ohio Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1922

Last Sale Price
$61,000
Last Sale Date
Sep 2, 1999

Property Information

Block24304
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,900
15%
Improvement Value:$93,000
85%
Total Assessment$108,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,317+4.2%
2024$6,062+0.3%
2023$6,047+0.3%
2022$6,028+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$61,000
DeedBook 3678, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1922