Skip to content

17 Dexter St

Trenton, NJ 08638

Built 1912

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
Mar 14, 1990

Property Information

Block9003
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,000
14%
Improvement Value:$36,900
86%
Total Assessment$42,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,489+4.2%
2024$2,388+0.3%
2023$2,382+0.3%
2022$2,375+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 2521, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1912