Skip to content

1318 Indiana Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 20, 2001

Property Information

Block24306
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,600
17%
Improvement Value:$84,100
83%
Total Assessment$101,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,900+4.2%
2024$5,662+0.3%
2023$5,647+0.3%
2022$5,629+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4206, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1920