Skip to content

1316 Indiana Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2008

Property Information

Block24306
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,900
12%
Improvement Value:$112,600
88%
Total Assessment$128,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,454+4.2%
2024$7,154+0.3%
2023$7,136+0.3%
2022$7,112+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2397, Page 667

Property Built

Built

Year Built: 1987