Skip to content

619 Indiana Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1925

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Aug 6, 2008

Property Information

Block24401
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,800
13%
Improvement Value:$45,200
87%
Total Assessment$52,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,017+4.2%
2024$2,895+0.3%
2023$2,888+0.3%
2022$2,878+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5906, Page 227

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5622, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1925