Skip to content

610 Indiana Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1912

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 28, 2004

Property Information

Block24402
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,875
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,400
9%
Improvement Value:$65,600
91%
Total Assessment$72,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,177+4.2%
2024$4,008+0.3%
2023$3,998+0.3%
2022$3,985+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 4918, Page 241

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 4317, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1912