Skip to content

55 Kelsey Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1905

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block33303
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB3S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,300
12%
Improvement Value:$84,100
88%
Total Assessment$95,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,534+4.2%
2024$5,311+0.3%
2023$5,298+0.3%
2022$5,280+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,920DeedBook 6561, Page 1148Recorded7/12/2024

Property Sale

Sale
$22,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 6222, Page 651Recorded7/6/2015

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 5559, Page 252

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4227, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1905