Skip to content

664 Pennsylvania Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1905

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jun 3, 2009

Property Information

Block24405
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,000
15%
Improvement Value:$38,800
85%
Total Assessment$45,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,657+4.2%
2024$2,550+0.3%
2023$2,543+0.3%
2022$2,535+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 6002, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1905