Skip to content

662 Pennsylvania Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1905

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Oct 27, 2023

Property Information

Block24405
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,226
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,200
15%
Improvement Value:$40,200
85%
Total Assessment$47,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,750+4.2%
2024$2,639+0.3%
2023$2,632+0.3%
2022$2,624+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
Sq Ft1,226DeedBook 6539, Page 1059Recorded10/31/2023

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 4429, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1905