Skip to content

671 Pennsylvania Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1926

Last Sale Price
$152,440
Last Sale Date
Sep 27, 2023

Property Information

Block24406
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage938
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,100
16%
Improvement Value:$38,300
84%
Total Assessment$45,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,634+4.2%
2024$2,527+0.3%
2023$2,521+0.3%
2022$2,513+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$152,440
DeedBook 6570, Page 363

Property Sale

Sale
$152,440
DeedBook 5560, Page 46

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3913, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1926