Skip to content

605-Aft Pennsylvania AveTrenton, NJ 08638

Commercial

Last Sale Price
$232,500
Last Sale Date
May 5, 2006

Property Information

Block24406
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1000 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,900
53%
Improvement Value:$37,300
47%
Total Assessment$79,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,594+4.2%
2024$4,409+0.3%
2023$4,398+0.3%
2022$4,384+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook 5362, Page 211