Skip to content

903 Spruce St

Trenton, NJ 08638

Built 1958

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jun 7, 2019

Property Information

Block24802
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,200
6%
Improvement Value:$153,900
94%
Total Assessment$163,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,461+4.2%
2024$9,080+0.3%
2023$9,057+0.3%
2022$9,028+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 6370, Page 666Recorded6/12/2019

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 6102, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1958