Skip to content

239 Ellis Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1927

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 4, 2005

Property Information

Block24806
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
9%
Improvement Value:$81,800
91%
Total Assessment$89,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,215+4.2%
2024$5,005+0.3%
2023$4,992+0.3%
2022$4,976+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4969, Page 99

Property Sale

Sale
$78,500
DeedBook 3763, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1927