Skip to content

1244 N Olden Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1910

Last Sale Price
$61,800
Last Sale Date
Sep 3, 2004

Property Information

Block24804
Lot59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,262
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
9%
Improvement Value:$55,300
91%
Total Assessment$61,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,544+4.2%
2024$3,401+0.3%
2023$3,393+0.3%
2022$3,382+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$61,800
DeedBook 4831, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1910