Skip to content

807 Spruce St

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Aug 28, 2015

Property Information

Block23702
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,252
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
14%
Improvement Value:$41,400
86%
Total Assessment$48,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,784+4.2%
2024$2,672+0.3%
2023$2,665+0.3%
2022$2,657+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,252DeedBook 6227, Page 863Recorded9/1/2015

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 3939, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1920