Skip to content

1228 N Olden Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1925

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Jun 8, 1999

Property Information

Block24809
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,048
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,500
14%
Improvement Value:$35,000
86%
Total Assessment$40,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,349+4.2%
2024$2,255+0.3%
2023$2,249+0.3%
2022$2,242+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 3622, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1925