Skip to content

1279 Princeton Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1930

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Nov 9, 2018

Property Information

Block9402
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,000
16%
Improvement Value:$36,800
84%
Total Assessment$43,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,541+4.2%
2024$2,438+0.3%
2023$2,432+0.3%
2022$2,424+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$42,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 6349, Page 67Recorded11/19/2018

Property Sale

Sale
$17,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930