Skip to content

1434 Princeton Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1945

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Mar 31, 2009

Property Information

Block24812
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage968
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
16%
Improvement Value:$33,600
84%
Total Assessment$40,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,332+4.2%
2024$2,238+0.3%
2023$2,232+0.3%
2022$2,225+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5994, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1945