Skip to content

41 Kirkbride Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1951

Last Sale Price
$42,550
Last Sale Date
Oct 8, 2002

Property Information

Block8701
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage984
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,300
17%
Improvement Value:$50,300
83%
Total Assessment$60,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,515+4.2%
2024$3,374+0.3%
2023$3,365+0.3%
2022$3,354+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$42,550
DeedBook 4392, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1951