Skip to content

20 Cain Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1910

Last Sale Price
$201,500
Last Sale Date
Dec 26, 2023

Property Information

Block24905
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,100
15%
Improvement Value:$41,400
85%
Total Assessment$48,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,813+4.2%
2024$2,700+0.3%
2023$2,693+0.3%
2022$2,684+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$201,500
Sq Ft1,092DeedBook 6546, Page 967Recorded1/16/2024

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,092DeedBook 6545, Page 625Recorded1/2/2024

Property Sale

Sale
$63,000
Sq Ft1,092DeedBook 6373, Page 1694Recorded7/15/2019

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 2918, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1910