Skip to content

36 Prospect St

Trenton, NJ 08618

Built 1876

Last Sale Price
$22,000
Last Sale Date
Apr 25, 2016

Property Information

Block2501
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,476
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,800
5%
Improvement Value:$94,800
95%
Total Assessment$99,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,758+4.2%
2024$1,687+0.3%
2023$1,683+0.3%
2022$1,677+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$22,000

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 6250, Page 614Recorded5/23/2016

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 6118, Page 65

Property Sale

Sale
$28,700
DeedBook 5992, Page 814

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5387, Page 138

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3211, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1876