Skip to content

705 Mrtn King Jr Blv

Trenton, NJ 08638

Built 1876

Last Sale Price
$25,300
Last Sale Date
Sep 2, 2020

Property Information

Block8602
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,506
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
13%
Improvement Value:$45,100
87%
Total Assessment$51,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,999+4.2%
2024$2,878+0.3%
2023$2,871+0.3%
2022$2,862+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$25,300

From:

To:

Sq Ft1,506DeedBook 6414, Page 1924Recorded9/23/2020

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2437, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 1876