Skip to content

100 Ward Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jan 18, 2005

Property Information

Block25702
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionB1S 16800 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage16,460
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
4%
Improvement Value:$225,000
96%
Total Assessment$234,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,574+4.2%
2024$13,027+0.3%
2023$12,994+0.3%
2022$12,952+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 4981, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1950