Skip to content

61 Ward Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 8, 2025

Property Information

Block25901
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,300
7%
Improvement Value:$70,500
93%
Total Assessment$75,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,397+4.2%
2024$4,220+0.3%
2023$4,209+0.3%
2022$4,196+101.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,116DeedBook 6603, Page 1888Recorded9/17/2025

Property Sale

Sale
$6,000

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 6289, Page 1291Recorded6/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920