Skip to content

127 Ward Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2012

Property Information

Block25901
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
14%
Improvement Value:$32,000
86%
Total Assessment$37,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,164+4.2%
2024$2,076+0.3%
2023$2,071+0.3%
2022$2,065+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,025
DeedBook 4438, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1910