Skip to content

651 Edgewood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1921

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jan 6, 2022

Property Information

Block2601
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,154
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,700
14%
Improvement Value:$52,900
86%
Total Assessment$61,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,573+4.2%
2024$3,429+0.3%
2023$3,421+0.3%
2022$3,410+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 6471, Page 1391

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 2474, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1921