Skip to content

1438 W State St

Trenton, NJ 08618

Built 1922

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Mar 1, 2020

Property Information

Block34202
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB3S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,500
11%
Improvement Value:$90,100
89%
Total Assessment$101,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,894+4.2%
2024$5,656+0.3%
2023$5,642+0.3%
2022$5,624+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$93,000
Sq Ft2,124DeedBook 6403, Page 1625Recorded5/18/2020

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 6271, Page 1461Recorded12/21/2016

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 6160, Page 1588

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 6160, Page 1581

Property Sale

Sale
$26,300
DeedBook 2976, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1922