Skip to content

52 Boudinot St

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Date
Oct 25, 2000

Property Information

Block2602
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,292
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,300
16%
Improvement Value:$49,000
84%
Total Assessment$58,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,382+4.2%
2024$3,246+0.3%
2023$3,237+0.3%
2022$3,227+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3946, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1920