Skip to content

8 Boudinot St

Trenton, NJ 08618

Built 1894

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Apr 20, 2005

Property Information

Block2602
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,600
14%
Improvement Value:$53,600
86%
Total Assessment$62,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,608+4.2%
2024$3,463+0.3%
2023$3,454+0.3%
2022$3,443+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5047, Page 24

Property Sale

Sale
$40,900
DeedBook 2464, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1894