Skip to content

622 W State St

Trenton, NJ 08618

Built 1907

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Apr 20, 2021

Property Information

Block2604
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,191
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,000
9%
Improvement Value:$73,000
91%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,641+4.2%
2024$4,454+0.3%
2023$4,442+0.3%
2022$4,428+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 6439, Page 595

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 6064, Page 517

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5472, Page 197

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 2474, Page 437

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1907