Skip to content

974 E State St

Trenton, NJ 08609

Built 1876

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2019

Property Information

Block26102
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,338
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
20%
Improvement Value:$23,800
80%
Total Assessment$29,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,717+4.2%
2024$1,648+0.3%
2023$1,644+0.3%
2022$1,638+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 2319, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1876