Skip to content

902 E State St

Trenton, NJ 08609

Last Sale Date
Feb 5, 2020

Property Information

Block26201
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$5,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$1,284+1.6%
2021$1,263+4.5%
2020$1,209+5.2%
2019$1,150-46.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6396, Page 260

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 5540, Page 271