Skip to content

908 E State St

Trenton, NJ 08609

Built 1886

Last Sale Price
$21,300
Last Sale Date
Jan 31, 2013

Property Information

Block26201
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,394
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,400
18%
Improvement Value:$24,200
82%
Total Assessment$29,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,717+4.2%
2024$1,648+0.3%
2023$1,644+0.3%
2022$1,638+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$21,300

From:

To:

Sq Ft1,394DeedBook 6197, Page 1186Recorded7/16/2014

Property Sale

Sale
$11,100
DeedBook 2550, Page 865

Property Built

Built

Year Built: 1886