Skip to content

14 Hampton Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block26503
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,400
25%
Improvement Value:$15,800
75%
Total Assessment$21,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,230+4.2%
2024$1,180+0.3%
2023$1,177+0.3%
2022$1,173+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$14,900
DeedBook 5990, Page 832

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5350, Page 56

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 4765, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1907