Skip to content

75 Cleveland Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Sep 8, 2022

Property Information

Block26907
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SF 1904 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
39%
Improvement Value:$67,200
61%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,381+4.2%
2024$6,124+0.3%
2023$6,108+0.3%
2022$6,089+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft2,320DeedBook 6499, Page 1289Recorded9/9/2022

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft2,320DeedBook 6496, Page 683Recorded8/16/2022

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 3417, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1950