Skip to content

57 Cleveland Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1909

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Aug 22, 2001

Property Information

Block26907
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,400
13%
Improvement Value:$36,200
87%
Total Assessment$41,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,413+4.2%
2024$2,316+0.3%
2023$2,310+0.3%
2022$2,303+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4143, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1909