Skip to content

135 Cleveland Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$3,025
Last Sale Date
Feb 15, 1991

Property Information

Block27004
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,400
13%
Improvement Value:$36,200
87%
Total Assessment$41,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,413+4.2%
2024$2,316+0.3%
2023$2,310+0.3%
2022$2,303+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$3,025

Property Built

Built

Year Built: 1920