Skip to content

153 Cleveland Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1902

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Jan 4, 2008

Property Information

Block27004
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,100
10%
Improvement Value:$52,800
90%
Total Assessment$58,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,417+4.2%
2024$3,279+0.3%
2023$3,271+0.3%
2022$3,260+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 5788, Page 251

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3786, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1902