Skip to content

600 Artisan St

Trenton, NJ 08618

Other Exempt

Last Sale Price
$1,967,000
Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block2701
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$620,000
33%
Improvement Value:$1,240,000
67%
Total Assessment$1,860,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$10,109-24.8%
2000$13,438+2.3%
1999$13,142+4.1%
1998$12,624-3.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$1,967,000
DeedBook 6473, Page 548Recorded1/27/2022

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook NaN, Page NaN