Skip to content

151 Garfield Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1910

Last Sale Price
$13,500
Last Sale Date
Feb 25, 1975

Property Information

Block27102
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,900
12%
Improvement Value:$41,500
88%
Total Assessment$47,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,750+4.2%
2024$2,639+0.3%
2023$2,632+0.3%
2022$2,624+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1910