Skip to content

141 Garfield Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1887

Last Sale Price
$4,500
Last Sale Date
Nov 30, 2016

Property Information

Block27102
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,837
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,900
40%
Improvement Value:$9,000
60%
Total Assessment$14,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$864+4.2%
2024$829+0.3%
2023$827+0.3%
2022$825+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$4,500

From:

To:

Sq Ft1,837DeedBook 6269, Page 1624Recorded12/5/2016

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 4293, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1887